Formandens beretning for Odysseus 2015-16

Kategori: Formandens beretning Publiceret: Tirsdag, 6. september 2016 Skrevet af Super User Udskriv Email

Af Thorlejf Meyer

Formandens beretning for Skakforeningen Odysseus 2015-2016

Klubmesterskabet

Som et forsøg valgte medlemmerne at gennemføre en 18 runders turnering. Der spilledes 2 partier pr. runde hver med 1 times betænkningstid pr. spiller.

Vinder af præmiegruppe 1 og dermed klubmester blev Søren Klausen med 14 point.

Nr.2 Jens Juul Hornsgaard 12½

Nr.3 Torben Rønsted 11½

Vinder af præmiegruppe 2 blev:

Nr.1 Jesper Bruun 10½ point

Nr.2 Ole Munch Pedersen 10 point

Vinder af præmiegruppe 3 blev:

Nr.1 Klaus Bjerre 9 point

Nr.2 Poul Kruse 6 point

Holdturneringen

1. holdet spillede i 2. divisions gr. 1

Der udspillede sig et sandt drama mod slutningen af turneringen. Holdet havde ifølge egne mundtlige beretninger leveret en jævn indsats i flere kampe og ikke scoret point nok. Holdet fra Herlev kunne ikke stille folk og forlod turneringen i utide og situationen inden sidste runde, var den at flere resultater skulle flaske sig, hvis holdet skulle fortsætte i divisionen næste år. Det gik dog som det skulle og på et enkelt matchpoint blev holdet over nedrykningsstregen og spiller videre i næste sæson. Holdet blev nr. 6.

Af enkelte resultater kan nævnes:

Torben Rønsted 4½ af 7 og Gadegård 3½ af 7.

2. holdet spillede efter oprykning i mesterrækken.

Holdet ydede en god indsats og lagde ud med flere sejre. Holdet lå sikkert i tabellen under hele turneringen og havde et par gode reserver, når der var afbud. Holdet blev nr. 4.

Af resultater kan nævnes: Arthur og Claus O scorede begge 4 af 7 og som reserve scorede Mikkel 3 af 4 og Bent 2½ af 4.

Det kan ligeledes nævnes at Arthur scorede 36 rating point, Jesper Bruun 30 og Steffen 20.

3. holdet. Spiller i 1. række gr.1

Som sidste år så det på papiret ud som om holdet ville få problemer med at blive i rækken. Holdet ydede dog en god indsats og efter et par sejre lå holdet sikkert over stregen og blev nr. 5 i gruppen. De fleste spillere scorede 50 % og nogle lå lige over: Ole Munch, Jerry og Klaus Bjerre.

Juniorarbejdet

Morten har leveret en enestående indsats og har med engagement og planlægning udvidet juniorgruppen til 10 spillere. Det er også max. hvad der kan undervises af gangen. Han er alene med arbejdet, formanden har sporadisk støttet, men det ville være meget ønskeligt hvis flere ville hjælpe med spil og undervisning af juniorerne. Morten har kontakt med flere skoler og fortsætter med at gøre god reklame for Foreningen.

Det åbne Gladsaxemesterskab

Mesterskabet blev afviklet over 5 uger i april og maj måned. Der var mange tilbud om at deltage i åbne turneringer i foråret og det ser bestyrelsen som en årsag til at turneringen blev afviklet med kun 8 deltagere. Det var en skuffelse og bestyrelsen arbejder på at finde en ny måde at arrangere turneringen på, så den igen kan blive en succes.

Rating favoritten og sidste års mester Morten Andersen fejede al modstand til side og vandt turneringen med max. 5 af 5 point. Et stort tillykke med det.

Andenpladsen deltes mellem Jan Brønnum og Morten M. Nielsen med 3½ hver.

Andre arrangementer i 2015/16

Årets lynmesterskab var tyndere besat en sædvanligt, der var 8 deltagere og turneringen vandtes af Claus O.

Der blev gennemført 2 hurtig turneringer, som begge blev annonceret som mesterskabsturnering. Begge blev vundet af Claus O og det må nok siges at være første gang, han i sit 40 årige virke som foreningens støtte, er blevet klubmester 2 gange i samme turneringsform i samme sæson. Tillykke med den præstation.

Den bliver svær at gentage.

I efteråret havde vi en aften med Carsten Høi og han leverede et godt og velplanlagt program.

Ligeledes havde vi besøg af vores B medlem Jacob Sylvan, der optræder på samme niveau. Han viste partier og var ikke bleg for at vise et par fejl.  Jacob gør det altid godt, han støtter klubben og viser underholdende skak, stiller altid op når vi henvender os og deltager i flere af vores arrangementer. En særlig stor tak gives her for det.

Vi gennemførte også en match mellem holdene, således at 1. holdet spillede simultant mod 2. og 3. holdet.

Det blev en god aften, hvor der som altid er mulighed for en god snak mellem spillere, der ikke ser hinanden så ofte. Det er overflødigt at nævne at førsteholdet vandt matchen.

Morten M. havde en aften om computerskak og fik meget ros derfor.

Der skal også rettes tak til Steffen for tilrettelæggelse og gennemførelse af vinterturneringen. Det er dejligt når opgaverne foretages af flere af klubbens medlemmer. Og en tak til Claus O. for at holde sammen på tabeller og statistikker.

Stanislaw skriver altid aktuelt på sin hjemmeside og takkes også for sine aktiviteter og vittige bemærkninger i kulissen. Stanislaw stiller også altid op som værdig kaptajn og leder diverse lyn- og hurtigskakturneringer.

Generelt kan siges at fremmødet og aktiviteterne i foreningen er gode. Vi ønsker alle, at der ville komme flere spillere på klubaftenerne, men er samtidig klar over de ændringer medlemmerne har i deres hverdag spiller ind på tid, interesse og aktivitet.

Bestyrelsen holder de planlagte møder og Webmaster Jens, der også er sekretær, lægger åbent vores referater frem. Bestyrelsen er aktiv og hjælper meget med i planlægning og udførelse.

Dette mener jeg foregår i foreningens sociale ånd.

Visninger: 2042