Formandens beretning for Odysseus 2013-14

Kategori: Formandens beretning Publiceret: Fredag, 5. september 2014 Skrevet af Super User Udskriv Email

Af Thorlejf Meyer

Klubmesterskabet

Klubmesterskabet blev afviklet som en 9 runders modereret sweitzerturnering. Den blev afviklet over vinteren og der var 18 deltagere. Tallet på deltagere var godt og gav klubben en fast aktivitet.

Resultatet blev:

Vinder af præmiegruppe 1 og klubmester

Claus Olsen med 7½ point

Nr. 2 Torben Rønsted med 6½ point

Nr. 3 Søren Klausen 6 point

Vindere af præmiegruppe 2 blev:

1. Bent Fischer 5½ point

2. Jesper Bruun 5½ point

Vindere af præmiegruppe 3:

1. Henrik Ørnebjerg 4½ point

2. Michael Marshall 4½ point

Tillykke til Claus Olsen som var vinder af turneringen inden sidste runde.

Organiseret træning

Som noget nyt prøvede vi, efter ønske fra flere medlemmer at programsætte en række træningsaftener. Det var planlagt til 1½ times træning efter Jusupovs system. Derefter var der 3 runders hurtigskak. Forsøget var en succes fra starten. Der var 10-15 deltagere og medlemmerne var engagerede i træningen. De faste trænere var Carina og Steen G. som begge havde træningserfaring fra juniorarbejdet.

Desværre mistede vi Steen og entusiasmen dalede hos Carina og træningsaftenerne blev lidt vandet ud. Der var ikke nogen der umiddelbart kunne tage over. Vi havde yderligere på optimistisk vis planlagt træning ½ time før vinterturneringsrunderne. Dette var også godt besøgt i starten men flere af træningsdeltagerne valgte at møde direkte op til turneringspartierne.

Vi planlægger at rette ind så der bliver færre træningsaftener i årets kommende program. Nye trænere vil være Morten og Thorlejf og der kan dukke andre op.

Holdturneringen

1.holdet:

Efter en god indsats sidste år, rykkede 1. holdet op i 1. div. Desværre levede holdet ikke op til den fine præstation i år. Holdet vandt en enkelt kamp mod BMS så stort som 6-2, men da holdet scorede under 50% i resten af holdkampene blev de nr. 8 og må starte i 2. division. Vi håber de kan gentage den fine præstation fra forrige år og igen spille i den fornemme række.

2. holdet:

2.holdet spillede i 1. række. Holdet så godt ud på papiret og med stærke reserver lurende i kulissen regnede vi os som favoritter til oprykning. Der var dog også 2 andre hold der var stærke i opstillingen og efter næsten kollaps i 2 af de første 3 kampe var løbet kørt.

I de følgende kampe havde især de midterste brætter svært ved at vinde over svagere ratede modstandere og der var ikke mulighed for at hente det tabte. Holdet ser ud til at blive meget stærkt i denne sæson og vi må igen kæmpe for at komme i mesterrækken.

3. holdet:

Var, efter en god holdturnering, tæt på oprykning inden sidste runde. Afhængig af de andre kampes resultater skulle holdet spille lige op med Øbro. Efter tab på de 4 midterste brætter og en enkelt remis skulle de sidste 3 vinde. Der blev kæmpet bravt og efter at de små fordele holdt lykkedes det og holdet spiller igen i 1. række. Tillykke med det.

Topscorere på holdene var:

1. holdet

Jesper A med 4/6 på 7. bræt

2. holdet

Ole Munch med 5½/7 på 8. bræt

Torben Rønsted med 4½/7 på 2. bræt

3. holdet

Jerry med 6/6! på 8. bræt

Simon R 5½/7 5. bræt

Carsten Straarup med 5/7 på 1. bræt

Det skal her nævnes at Søren Berg var reserve på 1. og 2. hold og scorede 3½/4 og hans søn Arthur debuterede som reserve på 2. holdet og scorede 1/1. En anden debutant var Ole Munch som fik kunstigt rating og levede fint op til forventningerne med sine 5½ af 7.

Juniorarbejdet

Som nævnt under organiseret træning mistede foreningen ved tabet af Steen G. en aktiv spiller og organisator. Herunder led også arbejdet med juniorerne, da Carina stod alene med arbejdet. Carina passede træningen hver gang, men løb sur i arbejdet og i årets løb entrerede Carina med Caissa og vi stod uden træner.

Morten N vil søge at føre arbejdet videre i den kommende sæson. Med støtte fra Michael Marshall og Thorlejf. Der er pt 5-7 juniorspillere.

Det åbne Gladsaxemesterskab

I april og maj afviklede klubben Det åbne Gladsaxemesterskab. Vi var meget tæt på at få de optimale 24 deltagere. Efter et sent afbud sprang også formanden fra så vi endte på 22 deltagere.

Turneringen blev spillet som en koordineret enkeltmandsturnering, med 2 grupper med 6 spillere og de sidste 10 spillere deltog i en Monrad. Den stærke mestergruppe bestod af fem mesterspillere fra Odysseus og Carina. Klaus Poulsen spillede en stærk og sikke turnering og vandt med 4/5 og blev hermed Gladsaxemester 2014. Tillykke med det fine mesterskab. Nr 2. i gruppen blev Søren K. med 3 point.

I den næstbedste gruppe tog Torben Rønsted godt for sig af retterne og førte efter 4 runder med 4 point. Trods hårdt pres i sidste runde kunne han ikke få mere et halvt mod Thomas Warming fra Nørrebro, som dermed blev nr. 2 med 3 point.

I Monrad gruppen blev Morten Rennenberg en suveræn vinder med 5 af 5 og en god portion rating. Klubben sydede af aktivitet og der var liv og snak under turneringen.

Claus O sikrede som kampdommer, at turneringen forløb uden problemer. Claus O var også behjælpelig med planlægning og gennemførelse. Bestyrelsen planlægger at videreføre turneringen i 2015, dog på et tidligere tidspunkt, da vi ramte nogle ”dårlige” torsdage. Herunder er kommet et forslag fra Torben R om fastlæggelse at regler og køb af pokal. Bestyrelsen drøfter dette inden startskuddet.

Andre arrangementer

Vi havde et dobbelt 25 årsmedlemsskab omkring årsskiftet. Steffen og Klaus Bjerre udlovede en flaske whisky til vinderen af vores nytårsmesterskabs lynturnering. Der var 15 deltagere og Søren Berg vandt med 13 point foran Thorlejf med 12.

Vi havde en hyggelig juleafslutning med gløgg, quiz og parturnering. Quizzen var konstrueret af Jens H.

Vi havde en meget hyggelig sommerafslutning med over 20 deltagere med grillmad, Stanislavs hjemmebagte og lynturnering og masser af rødvin.

Udnævnelse af æresmedlem

En enig bestyrelse har besluttet at udnævne Claus Olsen til æresmedlem. Udnævnelsen begrundes med; at Claus, udover at have været medstifter af klubben, også har været aktiv på flere planer. Han har været fast spiller på divisionsholdet, klubmester flere gange og aktiv turneringsspiller. Claus kommer altid i klubben og støtter alle daglige aktiviteter. Herudover har Claus været aktiv som dommer og har taget uddannelser, så han i dag er international dommer.

Men det vigtigste for klubben er hans aktiviteter i klubbens bestyrelses arbejde gennem årene. Han har beklædt varierede tillidsposter og han har altid været klar med forslag til aktiviteter. Desuden er han et omvandrende leksikon, både når det gælder skakhistorie, men ikke mindst opstilling af forskellige turneringer og regler herfor. Claus er altid villig til at give en hjælpende hånd arrangementer og være sikkerhedsnet for korrekt afvikling.

Udnævnelsen betyder at Claus gøres kontingentfri, men bevarer et medlems rettigheder.

Afslutning

En opgørelse af klubbens hverdage er, at der er aktiviteter og dem der kommer kunne naturligvis ønske at der var flere, men de fremmødte er glade for skakken og klubaftenerne.

Til sidst vil jeg takke de medlemmer som støtter klubben og får arrangementerne til at fungere. Steffen som kampleder for klubmesterskabet(husk tilmelding inden 23/9) Stanislav som tager pulsen på klubben og Jens som vores ugentlige redaktør af hjemmesiden. Nu må det være nok.

Thorlejf formand

Visninger: 3003